Işıklar Ülkesi

80,00

İspanyolcadan çeviren Züleyha Yılmaz

İspanyol yazar Andrés Barba 2017’de Herralde Roman Ödülü’nü alan Işıklar Ülkesi’nde çocuk masumiyeti mitini paramparça ederken düzen, şiddet ve medeniyet gibi kavramları yeniden sorguluyor.

E-kitap: D&RidefixKoboCalibroGoogle Books

Stokta yok

Gelince Haber Ver

Stok kodu: 9786057643407 Kategoriler: , ,

Tropik bir orman ile devasa bir nehrin arasına sıkışmış küçük bir şehir: San Cristóbal. Şehrin meydanlarında, parklarda ve trafik ışıklarında tekinsiz sokak çocuklarının sayıları giderek artar ve hayatın gündelik akışı sekteye uğrar. Toplum düzenine tehdit olarak görülen bu çocuklar kimsenin anlamadığı bir dil konuşur ve şehrin içinde, şehirle birlikte bambaşka bir “toplumsal organizma”ya dönüşür.

İspanyol yazar Andrés Barba 2017’de Herralde Roman Ödülü’nü alan Işıklar Ülkesi’nde çocuk masumiyeti mitini paramparça ederken düzen, şiddet ve medeniyet gibi kavramları yeniden sorguluyor.

“Çocuk masumiyeti miti, diyordu, Kayıp Cennet mitinin piçleştirilmiş, iyimser ve kolaycı bir türüdür. Bu cep dininin azizleri, şefaatçileri ve ermişleri yetişkinlerin nezdinde çocuklara asli günahsızlığı temsil etme sorumluluğu yükler. Ama sessizce sokakları ele geçiren o çocuklar asli günahsızlığın o zamana dek bildiğimiz iki versiyonuna, kendi çocuklarımıza ve Enyee’nin çocuklarına pek benzemiyordu.”

Orijinal adı

República luminosa

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Ocak 2021

Son basım tarihi

Kasım 2022 (2. Basım)

ISBN

978-605-7643-40-7

Editör

,

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

152

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

80 gr. Enso

Kapak

300 gr. Mat Kuşe

Author Picture

Andrés Barba

1975’te Madrid’de doğdu. Filoloji ve felsefe okudu. Herralde Roman Ödülü’ne aday gösterilen ilk romanı La hermana de Katia 2001’de yayımlandı. Torrente Ballester Ödülü’nü kazanan Versiones de Teresa (2006) adlı romanı 2008’de Hollandalı yönetmen Mijke de Jong tarafından sinemaya uyarlandı. 2010 yılında Granta’nın İspanyolca yazan en iyi yirmi iki romancı arasında gösterdiği Barba, Universidad Complutense de Madrid ve Bowdoin College’da (ABD) dersler veriyor. Herman Melville, Henry James, Joseph Conrad ve Thomas De Quincey gibi yazarların eserlerini İspanyolcaya çevirdi. 2017’de Herralde Roman Ödülü’nü kazanan Işıklar Ülkesi 2019’da Gregor von Rezzori Ödülü’ne de aday gösterildi. The Guardian tarafından 2017’nin en iyi kitaplarından biri seçilen Las manos pequeñas (Küçük Eller, 2008) adlı romanı da Notos Kitap tarafından yayına hazırlanıyor.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.