Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

70,00

İspanyolcadan çeviren Bülent Kale

“Quiroga gerçekten de yalnızca hikâyeler anlatıyordu. Tıpkı Poe ya da Borges, Salinger ya da Rulfo gibi, hayatının bir ânında şu küçük gerçeği keşfetti: Öykü yazmak, unutulmaz bir hikâyeyi mümkün olan tek yolla anlatma sanatıdır.”
– Abelardo Castillo

E-kitap: D&RidefixKoboCalibro
Sesli kitap: Storytel

Stokta yok

Gelince Haber Ver

Stok kodu: 9786052389225 Kategoriler: , , ,

Uruguaylı yazar Horacio Quiroga Latin Amerika’nın Poe’su olarak anılıyor; Cortázar, Borges ve Márquez’in yirminci yüzyıl başındaki öncülü sayılıyor. Öykülerinde akılla delilik, tutkuyla pişmanlık, aşkla hastalık birbirini kovalıyor, ölümse buluşma ânını bekleyen bir gölge gibi. Qurioga’nın en büyük temaları insanın faniliği ile aşk ya da dünyada bir yer gibi mutlak bir şey arayışı arasındaki dram, ölümün büyüleyiciliği ve dehşeti.

Tüm zamanların en iyi öykücüleri arasında gösterilen Horacio Quiroga Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri ile Türkçede ilk kez yayımlanıyor. Arjantinli usta eleştirmen Abelardo Castillo’nun kapsamlı önsözü ve yazar kronolojisiyle zenginleştirilen bu özel basımda Quiroga’nın öykü sanatı üstüne yazdığı dört denemesi de yer alıyor.

“Quiroga gerçekten de yalnızca hikâyeler anlatıyordu. Tıpkı Poe ya da Borges, Salinger ya da Rulfo gibi, hayatının bir ânında şu küçük gerçeği keşfetti: Öykü yazmak, unutulmaz bir hikâyeyi mümkün olan tek yolla anlatma sanatıdır.”
– Abelardo Castillo

 

Orijinal adı

Cuentos de amor de locura y de muerte

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Ocak 2018

ISBN

978-605-2389-22-5

ISBN (e-kitap)

978-605-2389-29-4

Editör

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

231

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr, mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

Horacio Quiroga

1878’de Salto, Uruguay’da doğdu. Annesi Uruguaylı, viskonsül olan babasıysa Arjantinliydi. Hayatının büyük bölümünü Salto, Montevideo ve Buenos Aires’te geçirdi. Edebiyatın yanı sıra bisikletçilik, kimya, fotoğrafçılık ve gazetecilikle uğraştı. Edgar Allan Poe ve Guy de Maupassant’nın yapıtlarından etkilendi. Modern öykücülüğün Latin Amerika’daki öncülü sayılan Quiroga’nın yapıtlarında Misiones ormanlarının ve başta babası, üvey babası, ilk eşi olmak üzere yakınlarının trajik ölümlerinin etkisi açıkça görülür. Yazdıklarında doğayla ilişkili korku, hastalık, acı gibi temaları işledi. Kansere yakalandı, yatırıldığı hastanede 19 Şubat 1937’de siyanür içerek intihar etti. Yayımlanmış iki yüze yakın öyküsünün yanı sıra roman ve novellaları, bir gezi kitabı, bir oyunu ve bir şiir derlemesi vardır. İçindeki öykülerden farklı bir başlık taşıyan tek derlemesi olan Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri en çok övgü toplayan kitaplarından biridir.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.