Büyük Cam

25,00 -69%

İspanyolcadan çeviren Süleyman Doğru

“Yazmadan yazmak… bu yolda atmam gereken ilk adım, Mario Bellatin adındaki yazardan kurtulmaktı.”

  
Stok kodu: 9786052389003 Kategoriler: , , ,

Meksikalı yazar Mario Bellatin, deneysel otobiyografisi Büyük Cam’da türün yerleşik kalıplarının dışına çıkıyor. Onun için otobiyografi yazarın kendi kimliğini bütünleştirdiği bir anlatı değil, kendini farklı kimliklere parçaladığı bir kendinden çıkış kurgusu. Bellatin “Bellatin”i birbirine hiç benzemeyen üç ayrı otobiyografiye bölerek kendisini özyaşamkurmacalar içinde yeniden yaratıyor.

“Tenim, Işıltılı”da annesinin onu götürdüğü hamamlarda testislerini sergileyerek hem sayısız armağan topluyor hem de Özel Okul’a girmeyi başarıyor. “Mürşidenin Gerçek Hastalığı”nda şehit derviş mertebesinde bir karakter oluveriyor ve kitaplarına, hayatına, sufiliğe dair birtakım düşler eşliğinde sufi topluluğunun mürşidesinin gerçek hastalığının peşine düşüyor. “Modern Görünümlü Bir Karakter”deyse anlatıcının kimliği, cinsiyeti, yaşı, geçmişi ve arzuları durmaksızın değişiyor, kâh araba avına çıkmış bir adam oluyor, kâh kırk altı yaşında kukla gösterileri yapan küçük bir kız…

Adını Duchamp’ın ünlü çalışmasından alan Büyük Cam, boşlukları ve yanıtsız kalan sorularıyla klasik bir otobiyografinin yakalayamadığı bir hakikat düzeyinde çokboyutlu bir tablo yaratıyor.

“Yazmadan yazmak… bu yolda atmam gereken ilk adım, Mario Bellatin adındaki yazardan kurtulmaktı.”

Orijinal adı

Un gran vidrio

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Nisan 2017

ISBN

978-605-2389-00-3

Editör

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

125

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr, mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

Mario Bellatin

Perulu bir ailenin çocuğu olarak 1960’ta Meksika’da doğdu. Dört yaşında ailesiyle birlikte gittiği Peru’da teoloji, Küba’da senaryo yazarlığı eğitimi aldı. İlk kitabı Mujeres de sal’ın 1986’da yayımlanmasından bu yana otuzdan fazla kitabı yayımlandı. 2001 yılında Escuela Dinámica de Escritores’i (Dinamik Yazarlar Okulu) kurdu. Yazı dili Beckett’inkiyle kıyaslandığı gibi, adı David Cronenberg ve Frida Kahlo ile birlikte anılıyor. Yapıtlarında, gerçeğin küçük anların içinde saklı olduğu görüşünden yola çıkarak bütünden çok parçaları ön plana çıkaran Bellatin’in ruhsal ve fiziksel arızaları olan kişilerin çevresinde kurduğu romanları deneysel edebiyat içinde sayılıyor. Dünyayı gezmeyi ve çeşitli ülkelerde yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenlemeyi sürdüren yazarın Türkçede yayımlanan kitapları: Güzellik Salonu, Çin Daması, Kahraman Köpekler, Büyük Cam.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.