Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü

31,50 -30%

Çeviren Oğuz Tecimen

“Turgenyev’in romanlarındaki lüzumsuz adamlar genellikle doğanın döngüsüne ayak uyduramayan metafizik yabancılardır. Lüzumsuz adam terimini yaygınlaştırmakla maruf Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü tam da bu türden bir örnek.”

− Ellen Chances

E-kitap: D&RidefixKoboCalibro
Sesli kitap: Storytel

  
Stok kodu: 9786055904746 Kategoriler: , , ,

“Turgenyev’in romanlarındaki lüzumsuz adamlar genellikle doğanın döngüsüne ayak uyduramayan metafizik yabancılardır. Lüzumsuz adam terimini yaygınlaştırmakla maruf Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü tam da bu türden bir örnek. Ana karakter Çulkaturin lüzumsuzdur, çünkü kendi kendini o hale getirmiştir. Doğadan tamamıyla kopmuş hisseder. Kendini doğayla bir hissettiği naif çocukluk anılarını hatırlar ve ölürken de bu birlik duygusuna geri dönmek için yanıp tutuşur.”

− Ellen Chances

Lüzumsuz Adam’ı edebiyatta belki de ilk kez Sait Faik’ten duyduk. Sabahattin Ali’nin Raif Efendisi’nde, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Suad’ında, Yusuf Atılgan’ın Bay C.’sinde, Oğuz Atay’ın Selim Işık’ında izlerini okuduk. Bize çok da uzak olmayan Rus edebiyatında da kalabalık bir soykütüğü var Lüzumsuz Adam’ın: Puşkin’in Onegin’i, Lermontov’un Peçorin’i, Gonçarov’un Oblomov’u, Turgenyev’in Bazarov’u ve en keskin ifadesiyle Dostoyevski’nin isimsiz yeraltı adamı. İçimizdeki uyumsuzluk istencini hatırlatır bize lüzumsuz adamlar. Çağının iki arada bir derede kalmış gayrimeşru çocuklarıdır onlar; yaşamı seyretmekten eyleme geçemeyen ama belki de bakarak eyleyen öfkeli antikahramanlar. İşte Turgenyev, Türkçede ilk kez okuyacağınız Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü’nde bu aykırı karakterlerin doğuşuna götürüyor bizi.

Orjinal adı

Dnevnik Lişnego Çeloveka

Çeviren

İlk basım tarihi

Ağustos 2013

Son basım tarihi

Ekim 2015 (2.basım)

ISBN

978-605-5904-74-6

ISBN (e-kitap)

978-605-9851-09-1

Editör

Kapak tasarımı

Resimler

Elisa Trimby

Sayfa sayısı

116

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr. mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

İvan Turgenyev

1818’de Oryol’da doğdu. Petersburg ve Moskova üniversitelerinde filoloji ve edebiyat okudu. Berlin Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gördü. Avrupa’da Bakunin, Herzen, Stankeviç gibi Rus aydınlarıyla yakın arkadaş oldu. Belinski’nin dergisinde öyküleri ve şiirleri yayımlandı. Sovremennik dergisinde Nekrasov, Gogol, Tolstoy, Gonçarov gibi dönemin önde gelen yazarlarıyla tanıştı. Rusya’dayken genellikle aileden kalma Spasskoye çiftliğinde vakit geçirdi. Avrupa’da da Londra, Berlin, Baden-Baden gibi çeşitli şehirlerde kaldı ama en çok Paris’te Viardot çiftiyle yaşadı. Köy yaşamından kesitler sunduğu Avcının Notları 1852’de yayımlandı ve Avrupa’daki edebiyat çevrelerinde adını duyurdu. Batıcı-Slavofil tartışmasında önce Batıcıların tarafını tutsa da sonraları tarafsız ve liberal bir tutum izledi. Rus edebiyatının Avrupa’da tanıtılması için uğraştı. Puşkin, Lermontov, Gogol, Fet gibi birçok Rus yazarın Fransızca ve Almancaya çevrilmesine önayak oldu, kendisi de bu yazarlardan çeviriler yaptı. 1860’lardan itibaren Flaubert, Dickens, Zola, James, Sand, Maupassant gibi Avrupa’nın önde gelen yazarlarıyla dostluklar kurdu. 1862’de yayımlanan ünlü romanı Babalar ve Oğullar’daki Bazarov karakteriyle nihilist tabirine yaygınlık kazandırdı. 1879’da Oxford’dan fahri doktora aldı. Dönemin öbür büyük Rus yazarları Tolstoy ve Dostoyevski’yle ilişkisi hep gelgitli oldu. 1883’te Fransa’da öldü. Başlıca eserleri: Babalar ve Oğullar, Avcının Notları, Rudin, İlk Aşk, İlkbahar Selleri, Arefe, Ham Toprak.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.