Uysal Kız

21,00 -30%

Rusçadan çeviren Mehmet Özgül

“Doğaldır ki, öykünün anlatımı başlangıçta çelişkili duraksamalarla, birbirini tutmayan bölümlerle bir süre uzar gider; adamcağız bir yerde kendi kendisiyle konuşurken, başka bir yerde düşündüklerini onu dinleyen birine, bir yargıca anlatır gibidir.”
– Dostoyevski

E-kitap: D&RidefixKobo
Sesli kitap: Storytel

Stokta yok

Gelince Haber Ver

Stok kodu: 9786059851800 Kategoriler: , , ,

Dostoyevski, 1876’da bir gazete haberinden etkilenerek yazdığı Uysal Kız’da karısı bir süre önce intihar etmiş bir adamın hikâyesini anlatır.

“Aslında yazdığım şey ne bir öykü ne de güncedir. Evli bir adamı gözünüzün önüne getirin: Karısı birkaç saat önce pencereden atlayarak intihar etmiş olup şimdi de masanın üzerinde upuzun yatmaktadır. Adam şaşkınlık içindedir, düşünceleri darmadağınıktır. Evinde bir odadan ötekine dolaşarak olup biteni anlamaya, kafasını toparlamaya çalışır.
Doğaldır ki, öykünün anlatımı başlangıçta çelişkili duraksamalarla, birbirini tutmayan bölümlerle bir süre uzar gider; adamcağız bir yerde kendi kendisiyle konuşurken, başka bir yerde düşündüklerini onu dinleyen birine, bir yargıca anlatır gibidir.”
– Dostoyevski

Orijinal adı

Кроткая

Çeviren

İlk basım tarihi

Mayıs 2016

ISBN

978-605-9851-80-0

ISBN (e-kitap)

978-605-9851-90-9

Kapak tasarımı

Resimler

Aleksandr Surikov

Sayfa sayısı

103

Boyutlar

11,5×19,5 cm

Kâğıt

80 gr. Enso

Kapak

300 gr, birinci hamur

Author Picture

Fyodor Dostoyevski

1821 yılında Moskova’da doğdu. Annesinin tüberküloz sonucu ölmesinden sonra ailesi tarafından, kardeşiyle birlikte St. Petersburg’daki Askeri Mühendislik Teknik Üniversitesi’ne gönderildi. Bilime ve matematiğe olan ilgisizliği nedeniyle akademideki yılları sıkıntılı geçti ve zamanının çoğunu kitap okuyarak geçirdi. Hayatı boyunca devam edecek sara nöbetleri de yine burada başladı. İlk kitabı İnsancıklar 1846’da yayımlandı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı, ama sonraki kitapları aynı başarıyı yakalayamadı. 1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı gerekçesiyle, dahil olduğu Petraşevski Çevresi’nin sekiz üyesi ve kendi kardeşiyle birlikte tutuklandı. Sekiz ay hapiste yattıktan sonra kurşuna dizilmek üzereyken af kararı çıktı ve Sibirya’daki Omsk kalesine sürüldü. Semipalatinsk’te zorunlu ikamete mahkûm edilen Dostoyevski, dul Marya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. 1859 yılında St. Petersburg’a döndü. Burada Zaman dergisini çıkardı. 1864’te Yeraltından Notlar’ı, 1866’da ise Suç ve Ceza’yı yayımladı. Karısının ölümünün ardından Anna Grigoriyevna Snitkina ile evlendi. Kızının, doğumundan kısa bir süre sonra ölmesiyle derin bir bunalıma girdi. 1881 yılının Ocak ayında, akciğerlerinde oluşan kanama nedeniyle hayatını kaybetti.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.