Lambda – Metafizik Kitap 12

49,00 -30%

Türkçesi Gurur Sev, Kaan H. Ökten

Felsefenin olmazsa olmaz metinlerinden…

“Her şey imkân halinde olandan etkinlik halinde olana doğru değişir.”

E-kitap: CalibroGoogle Books

Sadece 2 adet kaldı

  
Stok kodu: 9786055904555 Kategoriler: , ,

Felsefenin olmazsa olmaz metinlerinden…

“Her şey imkân halinde olandan etkinlik halinde olana doğru değişir.”

Aristoteles’in Metafizik başlıklı derlemesinin 12. risalesi olan Lambda, felsefe tarihinin en çok tartışılmış ve etkisi felsefe tarihini aşmış metinlerinden biridir. Lambda, özellikle töz, ilke, imkân, akıl (nous), devinmeyen devindirici ve tanrı gibi temel kavramları tartışmaya açması bakımından önemlidir. Ayrıca, Hıristiyan ve İslam felsefesindeki tartışmaların arka planını oluşturması itibariyle de dönemini aşan bir niteliğe sahiptir.

Eski Yunanca aslından ilk kez dilimize kazandırılan bu metin, dünyada bu kitap için yine ilk kez uygulanan bir yöntemle interlineer olarak aktarılmış, bire bir çevrilmiş ve bu nitelikleriyle Aristoteles’in hem söyleyiş biçimine hem de ruhuna en sadık çeviri olmaya aday hale gelmiştir.

Orijinal adı

Lambda Metafizik Kitap 12

Çeviren

,

İlk basım tarihi

Mayıs 2012

ISBN

978-605-5904-55-5

ISBN (e-kitap)

978-605-2389-36-2

Editör

Kapak resmi

Attika tondosu

Sayfa sayısı

254

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr. Mat Kuşe

Author Picture

Aristoteles

Felsefe tarihinin en önemli birkaç düşünüründen biri olan Aristoteles, MÖ 384 yılında
Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Stageira’da doğdu. Atina’daki Akademeia’ya 17 yaşındayken dahil oldu. Platon’un ölümünden sonra Akademeia’dan ayrıldı. Daha sonra Makedonya hükümdarı II. Philippos, oğlu Aleksandros’un (Büyük İskender’in) eğitimiyle ilgilenmesi için Aristoteles’i başkent Mieza’daki saraya davet etti. Bir süre sonra Aristoteles yine Stageira’ya geri döndü ve burada yakın dostu Theophrastos’la birlikte çalışmalarını sürdürdü. Aristoteles 335 ya da 334 yılında yeniden Atina’ya döndü. Atina’da bulunan Apollon Lykeios (Kurt Apollon) Gymnasion’unda bir okul kurdu (Lykeion) ve burada 13 yıl eğitim ve araştırmalarına devam etti. Günümüze kadar nakledilebilmiş olan Corpus Aristotelicum’daki (Aristoteles Külliyatı’ndaki) bütün eserlerin kendisinin bu dönemine ait ders notları ve öğrenci tutanakları olduğu kabul edilir. Aristoteles bilinmeyen bir hastalık sonucunda MÖ 322 yılında 63 yaşındayken öldü.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.