Süper-Erkek

45,50 -30%

Fransızcadan çeviren Haldun Bayrı

Aşk önemsiz bir iştir, çünkü ilanihaye tekrarlanabilir.

1902’de yüzyıl dönemecinde yayımlanan Süper-Erkek’te Jarry bugün de bilim ve teknolojiyle güncelliğini koruyan ­“insanın kendini aşması” fikrinden yola çıkıyor.

E-kitap: D&RidefixKoboCalibroGoogle Books
Sesli kitap: Storytel

  
Stok kodu: 9786057643049 Kategoriler: , , ,

Aşk önemsiz bir iştir, çünkü ilanihaye tekrarlanabilir.

Sanatlarda ve felsefede 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl, modern ile modernist arasındaki köprüyü ya da kopuşu işaretleyecek olsak, kuşkusuz bunun mimarı ya da dinamitçisi Alfred Jarry olurdu. Nitekim Rimbaud’nun “Mutlak modern olunmalı” sözünü her yönüyle üstlenmiştir o. Avangardlar, Fütürizm, Kübizm, Dada, Sürrealizm, varoluşçuluk, vahşet tiyatrosu, absürd tiyatro, Oulipo, hepsi bir şekilde Jarry’den ve ’Patafizik edebiyatından beslenir. 1902’de yüzyıl dönemecinde yayımlanan Süper-Erkek’te Jarry bugün de bilim ve teknolojiyle güncelliğini koruyan ­“insanın kendini aşması” fikrinden yola çıkıyor. Ama bu fikrin felsefi ve bilimsel yönüyle yetinmiyor, erotik bağlama da taşıyor onu. Jarry bu unutulmaz “modern roman”da, insanın kendini aşarak sonsuzluğa uzanma potansiyelini açığa çıkaran aşk ve “aşk yapma” fiilini hem mekanik hem de şiirsel haliyle işliyor.

Orijinal adı

Le Surmâle: roman moderne

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Nisan 2019

ISBN

978-605-7643-04-9

ISBN (e-kitap)

978-605-7643-05-6

Editör

Kapak resmi

Muhammet Şengöz

Çizimler

Muhammet Şengöz

Uygulama

Tila Sadeki

Sayfa sayısı

190

Boyutlar

16×16 cm

Kâğıt

80 gr. Enso

Kapak

300 gr. 1. hamur

Author Picture

Alfred Jarry

(1873-1907) Laval doğumlu Fransız oyun yazarı, şair, romancı, felsefeci ve çizer Jarry en çok Übü karakteriyle ve ’Patafizik biliminin kurucusu olarak tanınır. Erken yaşta dehasının pırıltılarını bellieden Jarry lisedeyken Latince, Yunanca, fizik ve matematikte çok başarılı oldu, aynı zamanda şiirler, oyunlar ve farslar yazdı. Skandal yaratan efsanevi oyunu Kral Übü 1896’da prömiyerini yaptı. 1898’de yazdığı ama ölümünden sonra 1911’de yayımlanan Patafizikçi Doktor Faustroll’un Davranış ve Görüşleri adlı “neo-bilimsel” romanıyla ’Patafizik bilimini icat etti. Son başyapıtı Süper-Erkek 1902’de yayımlandı. Yaşadığı dönemde aykırı fikirleri ve bohem hayat tarzıyla, alametifarikası olan bisikleti, absent düşkünlüğü ve revolveriyle tanındı. Çağının tüm sanatları, bilimleri ve modalarıyla ilgili olan Jarry hem karakteri hem de eserleriyle doğrudan ya da dolaylı olarak Fütürizm, Kübizm, Dada, Sürrealizm, varoluşçuluk, vahşet tiyatrosu, absürd tiyatro, Oulipo gibi 20. yüzyılın öncü akımlarını etkiledi.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.