Çin Daması

İspanyolcadan çeviren Pınar Savaş

Kendine has yazı dili “Bellatinesco tarzı” olarak nitelenen Meksikalı yazar Mario Bellatin’in Türkçedeki yayımlanan ikinci kitabı Çin Daması, gizemli ve huzursuz edici bir hikâye.

Gelince Haber Ver

Stok kodu: 9786055904609 Kategoriler: ,

Bellatin’den gizemli ve huzursuz edici bir hikâye

Kendine has yazı dili “Bellatinesco tarzı” olarak nitelenen Meksikalı yazar Mario Bellatin’in Türkçedeki yayımlanan ikinci kitabı Çin Daması,gizemli ve huzursuz edici bir hikâye. Anlatıcı bir jinekolog. Elli sekiz yaşında, saçları seyrelmiş, kilosu artmış ve pek iyi görmüyor. Onun için gerçekten önemli tek konu, yaşlanmak. Karısıyla sıradan bir yaşamı, evliliğinden memnun olmayan bir kızı ve uyuşturucu kullanan bir oğlu var. Randevuevleri ve masaj salonlarında zaman geçiriyor. Sakin sakin dillendirdiği yaşamındaki belki de en tuhaf nokta, hastalarından birinin küçük oğlunun anlattığı hikâye.

 “Varlığımı hissettiğini sanmıyorum. O zaman kolayca çantamı açarak sakinleştirici bir iğne hazırladım. Koşullar göz önüne alındığında sakinleştirici ilacın alışıldık dozun üstünde olması uygun göründü. Oğlumun tepkisinin beklenenin tam tersi gelişmesi beni şaşırttı. Kaygı belirtileri göstermeye başladı. İğneyi yaptığım kolunu sertçe silkelemek istiyordu. Kuvvetle kavramam gerekti. Bir süre sonra kasılmalar başladı. Birkaç santim uzaklaştım, oğlumun bedeninin düzenli bir şekilde sarsılmaya başladığını gördüm. İlk işim şırıngayı ve boş ilaç şişelerini kâğıda sarmak oldu. Sonra çantama yerleştirdim.”

Orijinal adı

Damas Chinas

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Eylül 2012

ISBN

978-605-5904-60-9

Editör

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

67

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr, mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

Mario Bellatin

Perulu bir ailenin çocuğu olarak 1960’ta Meksika’da doğdu. Dört yaşında ailesiyle birlikte gittiği Peru’da teoloji, Küba’da senaryo yazarlığı eğitimi aldı. İlk kitabı Mujeres de sal’ın 1986’da yayımlanmasından bu yana otuzdan fazla kitabı yayımlandı. 2001 yılında Escuela Dinámica de Escritores’i (Dinamik Yazarlar Okulu) kurdu. Yazı dili Beckett’inkiyle kıyaslandığı gibi, adı David Cronenberg ve Frida Kahlo ile birlikte anılıyor. Yapıtlarında, gerçeğin küçük anların içinde saklı olduğu görüşünden yola çıkarak bütünden çok parçaları ön plana çıkaran Bellatin’in ruhsal ve fiziksel arızaları olan kişilerin çevresinde kurduğu romanları deneysel edebiyat içinde sayılıyor. Dünyayı gezmeyi ve çeşitli ülkelerde yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenlemeyi sürdüren yazarın Türkçede yayımlanan kitapları: Güzellik Salonu, Çin Daması, Kahraman Köpekler, Büyük Cam.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.