Notos 42 – Virginia Woolf

10,00 -17%

Parlak zekâlı, büyük yaratıcı

  • Hasan Ali Toptaş: “Bir yazarı kendi yazdığı metinden daha iyi hiçbir şey eğitemez.”
  • Imre Kertész: “Her yer Auschwitz!”

Virginia Woolf insanın bireylik çatışmalarını, ruhsal sorunlarını, yaşadığı gelgitleri tikel gerçeklikler olarak önemseyip onları daha önce bilinmeyen anlatım biçimleriyle yansıtan bir roman anlayışı kurmaya çalışıyordu. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde “iki yüzyıldır İngiliz romanına egemen olan gerçekçilik geleneği”ni yıkarak varlığı ve bilincin akışını yazıya dökme, “yavaş ve yanıltıcı” bulduğu dilin olanaklarını zorlama yollarını arayan öncü bir yazar Virginia Woolf.

E-kitap: CalibroGoogle Books
Sesli kitap: Storytel

  
Stok kodu: 9771307118002-42 Kategoriler: , ,

Parlak zekâlı, büyük yaratıcı

  • Hasan Ali Toptaş: “Bir yazarı kendi yazdığı metinden daha iyi hiçbir şey eğitemez.”
  • Imre Kertész: “Her yer Auschwitz!”

Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Virginia Woolf’a yöneliyor. Virginia Woolf insanın bireylik çatışmalarını, ruhsal sorunlarını, yaşadığı gelgitleri tikel gerçeklikler olarak önemseyip onları daha önce bilinmeyen anlatım biçimleriyle yansıtan bir roman anlayışı kurmaya çalışıyordu. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde “iki yüzyıldır İngiliz romanına egemen olan gerçekçilik geleneği”ni yıkarak varlığı ve bilincin akışını yazıya dökme, “yavaş ve yanıltıcı” bulduğu dilin olanaklarını zorlama yollarını arayan öncü bir yazar Virginia Woolf. Kendi yaşamını bir dünya görüşü, düşünsel derinlik, felsefi bakış açısı içinde kurgulamış olması romanlarının da ayırt edici yanını oluşturuyor.  Notos’un, Virginia Woolf okumalarına katkıda bulunmak için hazırladığı dosyada Alev K. Bulut, İlknur Özdemir, Semih Gümüş, Birgül Oğuz, Burcu Alkan, Selvin Yaltır, Gönül Bakay, Maurice Blanchot, Jeanette Winterson, Susan Sniader Lanser’ın yazıları yer alıyor. Virginia Woolf dosyası Seda Mit’in ve Ekin Urcan‘ın resimleriyle bir arşiv niteliğinde tamamlanıyor.

Notos’un bu sayısında Hasan Ali Toptaş ve Imre Kertész ile yapılmış iki söyleşi yer alıyor. Nitelikli edebiyat okurlarının göz önünden ayırmadığı yazarlardan Hasan Ali Toptaş ile son kitabı Heba’dan çıkılarak yapılmış söyleşide yazarın roman sanatıyla ve yazmakla ilgili bazı sorunlar hakkındaki düşünceleri de yer alıyor. Nazi dönemindeki Soykırım ve sonrasıyla ilgili yarı özyaşamöyküsel yapıtlarıyla tanıdığımız, 2002 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, Macar yazar Imre Kertész’le yapılan belki de son söyleşi ilk kez Türkçede yer alıyor. Celâl Üster’in giriş yazısı ve çevirisiyle.

Bir Eleştirmenin Seçtikleri bölümünde Şiirimizde Milenyum Kuşağı ve Şiir İçin Paralaks adlı iki eleştiri kitabı olan Utku Özmakas okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları, nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Yayın Dönemi

Ekim-Kasım 2013

Baskı tarihi

Ekim 2013

ISSN

1307-1181

Kapak resmi

Seda Mit

Sayfa sayısı

144

Boyutlar

19,5×27 cm

Kâğıt

90 gr. birinci hamur

Kapak

200 gr. kuşe, Amerikan cilt

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.