Notos 21 – Hayvan Hakları, Hayvanlar İçin Hukuk, İnsanların Hayvanlara Ettikleri

40,00

  • Faruk Duman: “Çünkü anlatacak hikâye kalmamış.”
  • Enis Batur, “Ağaç”
  • Murathan Mungan, Kâğıt Gemiler
  • Louis-Ferdinand Céline: “Değer taşıyan tek hikâye bedelini ödediğinizdir.”

Notos bu sayısındaki kapak konusuyla ilk kez edebiyatın bu denli dışına çıkıyor.  Hayvanların kötü davranışlara uğradığı ve hayvan katliamlarının yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz.

E-kitap: CalibroGoogle Books
Sesli kitap: Storytel

  
Stok kodu: 9771307118002-21 Kategoriler: , ,
  • Faruk Duman: “Çünkü anlatacak hikâye kalmamış.”
  • Enis Batur, “Ağaç”
  • Murathan Mungan, Kâğıt Gemiler
  • Louis-Ferdinand Céline: “Değer taşıyan tek hikâye bedelini ödediğinizdir.”

Notos bu sayısındaki kapak konusuyla ilk kez edebiyatın bu denli dışına çıkıyor.  Hayvanların kötü davranışlara uğradığı ve hayvan katliamlarının yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yalnızca ABD’de, yemek için yılda 10 milyar hayvan öldürülüyor. Fokların yüzde 42’sinin derisi canlı canlı yüzülüyor. Mezbahalarda endüstriyel katliam yaşanıyor. Notos’un “Sunuş” yazısında, hayvan hakları savunuculuğunun niteliğini yükseltmek, kendince bir katkıda bulunmak için bu dosyanın hazırlandığı belirtiliyor.

Hayvan Hakları Federasyonu başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, Yedikule hayvan barınağı gönüllülerinden Tolga Öztorun ve Ömer Madra ile yapılan söyleşilerin yanı sıra, veteriner hekim İsmet Çolakel, Cem Dizdar ve Steven Best’in yazıları yer alıyor. Faruk Duman, A. Ömer Türkeş ve Umut Y. Karaoğlu’nun yazıları da konuya edebiyat ekseninden bakıyor. Topluluk halinde yaşayan böcekler, karıncalar konusunda uzman Bert Hölldobler ile yapılan söyleşi ile Alice Walker ile yapılan, et yemeyi niçin bıraktığına ilişkin söyleşi de dosya kapsamında yer alıyor.

Buket Uzuner “Kadın ve Mekân” başlıklı yazısında Adalet Ağaoğlu’nun Ölmeye Yatmak, Buket Uzuner’in Balık İzlerinin Sesi ve Aslı Erdoğan’ın Kırmızı Pelerinli Kent romanlarını mekânları bağlamında ele alıyor.

Notos’un bu sayısında, son romanı İncir Tarihi üstüne Faruk Duman ile ayrıksı Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline ile yapılmış iki söyleşi var.

Yayın Dönemi

Nisan-Mayıs 2010

Baskı tarihi

Nisan 2010

ISSN

1307-1181

Sayfa sayısı

144

Boyutlar

19,5×27 cm

Kâğıt

90 gr. birinci hamur

Kapak

200 gr. kuşe, Amerikan cilt

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.