Kahraman Köpekler

35,00 -30%

İspanyolcadan çeviren Pınar Savaş

“Hareket edememekle geri zekâlı olmanın farklılığını açıklığa kavuşturduktan sonra, hareketsiz adam aptal köpek yoktur gerzek sahip vardır, diye güvence verir. Hemen ardından çılgın kahkahalara boğulur.”

  
Stok kodu: 9786055904814 Kategoriler: ,

Meksikalı yazar Mario Bellatin, Türkçedeki üçüncü kitabı Kahraman Köpekler’de tuhaf bir dünya yaratıyor. Köpekleriyle konuşan hareketsiz adam, boş plastik torbaların sınıflandırılmasıyla uğraşan annesi ve kız kardeşi, başlıca işi hayvanlara bakmak olan hemşire-eğitmen. Ama asıl dünya köpeklerin çevresinde dönüyor, otuz Belçika Malinois çoban köpeğinin.

Pablo Neruda, Julio Cortázar okumamış insanın saçları dökülür, der. Bellatin içinse tam tersi geçerlidir: Bellatin okumuş insanın saçları dökülür. Bellatin okurunu sakat bırakır, aksayarak yürürsünüz kelimeler arasında, belki de sakatlığın ne demek olduğunu kendi vücudundan bildiğinden. Kahraman Köpekler’de hareketsiz adamınki bir çöküşün anlatısıdır ama yukarıdan aşağı inen bir çizgi olarak kurgulanmış dramatik bir çöküş hikâyesi değil, öncesi ve sonrası olmayan ezeli bir çöküşün kırıntıları.

“Hareket edememekle geri zekâlı olmanın farklılığını açıklığa kavuşturduktan sonra, hareketsiz adam aptal köpek yoktur gerzek sahip vardır, diye güvence verir. Hemen ardından çılgın kahkahalara boğulur.”

Orijinal adı

Perros Heroes

Dizi

,

Çeviren

İlk basım tarihi

Şubat 2014

ISBN

978-605-5904-81-4

Editör

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

67

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr, mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

Mario Bellatin

Perulu bir ailenin çocuğu olarak 1960’ta Meksika’da doğdu. Dört yaşında ailesiyle birlikte gittiği Peru’da teoloji, Küba’da senaryo yazarlığı eğitimi aldı. İlk kitabı Mujeres de sal’ın 1986’da yayımlanmasından bu yana otuzdan fazla kitabı yayımlandı. 2001 yılında Escuela Dinámica de Escritores’i (Dinamik Yazarlar Okulu) kurdu. Yazı dili Beckett’inkiyle kıyaslandığı gibi, adı David Cronenberg ve Frida Kahlo ile birlikte anılıyor. Yapıtlarında, gerçeğin küçük anların içinde saklı olduğu görüşünden yola çıkarak bütünden çok parçaları ön plana çıkaran Bellatin’in ruhsal ve fiziksel arızaları olan kişilerin çevresinde kurduğu romanları deneysel edebiyat içinde sayılıyor. Dünyayı gezmeyi ve çeşitli ülkelerde yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenlemeyi sürdüren yazarın Türkçede yayımlanan kitapları: Güzellik Salonu, Çin Daması, Kahraman Köpekler, Büyük Cam.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.