Sanatçının Mektupları

45,50 -30%

İngilizceden çeviren Kudret Eminoğlu

Bu kudretliliğe, bu büyük tour joué’ye, çevrilen bir dümene ve tamamlanan bir büyük tura gülerken işitilebilen bir James Joyce vardır. Ulysses’in dümenlerinden ve turlarından, hilelerinden, kurnazlıklarından ve geri dönüşünden, her şeyden geri döndüğünde tamamladığı büyük turundan söz ediyorum.

– Jacques Derrida

E-kitap: D&RidefixKoboCalibroGoogle Books
Sesli kitap: StorytelAudioteka

  
Stok kodu: 9786059851237 Kategoriler: , , ,

Büyük bir yaratıcının mektupları

Bu kudretliliğe, bu büyük tour joué’ye, çevrilen bir dümene ve tamamlanan bir büyük tura gülerken işitilebilen bir James Joyce vardır. Ulysses’in dümenlerinden ve turlarından, hilelerinden, kurnazlıklarından ve geri dönüşünden, her şeyden geri döndüğünde tamamladığı büyük turundan söz ediyorum.

– Jacques Derrida

“Yapmaya çalıştığım şey ile kilisedeki ayin arasında bir benzerlik yok mu sence de? Ben de gündelik hayatın ekmeğini, kalıcı sanat değeri olan bir şeye dönüştürerek insanlara bir tür zihinsel zevk ya da manevi haz vermeye çalışıyorum,” der Joyce, kardeşi Stanislaus’a. Sanatına kutsal bir misyon yükleyen Joyce, hayata uhrevi değil, dünyevi bir büyü verme çabasındadır. Joyce’ta gündelik olanla sanatsal olan, birbirini dışlayan bir çelişki olarak değil, birbirini besleyen bir ilişki olarak durur. İşte Joyce’un gündelik hayatına ışık tutan bu mektuplarda, yalnızca sanatının arkasında yatan özel hayatını değil, aynı zamanda sanatının kendisini okuruz.

Orijinal adı

Selected Letters of James Joyce

Çeviren

İlk basım tarihi

Haziran 2015

ISBN

978-605-9851-23-7

ISBN (e-kitap)

978-605-9851-49-7

Editör

,

Kapak tasarımı

Resimler

Jacques-Émile Blanche, James Joyce

Sayfa sayısı

212

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr. mat kuşe, Amerikan cilt

Author Picture

James Joyce

Tam adı James Augustine Aloysius Joyce. 2 Şubat 1882’de Dublin’de doğdu. Bir Cizvit okulu olan Clongowes Wood College ve ardından Belvedere College’da öğrenim gördü. 1902’de University College Dublin’in sanat bölümünden mezun oldu. 1904 yılında, İrlanda toplumunda karşılaştığı sosyal ve siyasal baskılar nedeniyle İrlanda’yı terk etti. Yaşamının farklı dönemlerinde Fransa, Avusturya ve İtalya’da bulundu. Şiirlerinden oluşan ilk kitabı Oda Müziği 1907 yılında Londra’da yayımlandı. Joyce’un yaşamında önemli bir yeri olan 1914 yılında ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, The Egoist dergisinde tefrika edilmeye başladı. Ardından aynı yıl 1904’ten beri üstünde çalıştığı öykülerinin toplamından oluşan Dublinliler yayımlandı. 1918'de Sürgünler adlı oyunu İngiltere ve Amerika'da yayımlandı. James Joyce’un, kimilerince tüm zamanların en iyi kitabı olarak görülen başyapıtı Ulysses 1922 yılında Paris’te okurla buluştuğunda modernist edebiyata getirdiği yeni anlatım teknikleriyle çok konuşuldu ve tartışıldı. Dublin’de geçen yirmi dört saati anlatan ve Homeros’un Odysseia’sı üstüne kurulan Ulysses anlaşılması zor bir roman olarak anılsa da kısa zamanda bütün dünyada ün kazandı. Elli dokuz yaşında, 13 Ocak 1941’de Zürih’te öldü. 1939 yılında yayımlanan son romanı Finnegans Wake Türkçeye çevrilmemiş tek kitabı.

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.