Yabancı

59,50 -30%

İngilizceden çeviren Cihan Barış Özkan

Yabancı’nın hayatın içinden gelen hakikat çağrısı felsefenin temel sorusunu bize yeniden hatırlatıyor: “Aslında bütün mesele neydi?”

  
Stok kodu: 9786052389683 Kategoriler: ,

“Yabancı kaosa uyanan kişidir.” – Colin Wilson

Colin Wilson’ın kendi yabancılık deneyiminden hareketle iki yıl boyunca Britanya Müzesi kütüphanesine kapanarak yazdığı, 1956’da yayımlandığında büyük sansasyon yaratan ve otuzdan fazla dile çevrilen felsefi-edebi incelemesi Yabancı varoluşçuluğun “Nasıl yaşamalı?” sorusunu enine boyuna kat ediyor. Edebiyat, sanat, felsefe ve dinsel deneyimin hakikatlerini merkeze aldığı varoluşçu fenomenolojiyle romantizmden modernizme, mistisizmden çağdaş psikolojiye kapılar açıyor.

Sartre ve Camus’den Nietzsche ve Van Gogh’a, Dostoyevski ve Hesse’den Blake ve Gürciyev’e uzanan bir çizgide düşünceyle yaşamın, yaratıcılıkla yalnızlığın trajik çelişkisini Batı’nın hem çöküş hem de çıkış simgeleri olan “Yabancı”larla sorguluyor Colin Wilson. Kaosun, bilmemenin ve yanılsamanın eşiğinde dünyaya, tarihe, insanlığa, topluma yabancılaşan bu “garip” figürlerin içgörüleriyle “gerçek yaşam”ın peşine düşüyor. Varoluşçu pesimizmin, belirsiz toplumsal muhalefetin ve “kaybeden edebiyatı”nın ötesine bakıyor.

Yabancı’nın hayatın içinden gelen hakikat çağrısı felsefenin temel sorusunu bize yeniden hatırlatıyor: “Aslında bütün mesele neydi?”

Orijinal adı

The Outsider

Dizi

Çeviren

İlk basım tarihi

Ekim 2018

Son basım tarihi

Aralık 2018 (2.Basım)

ISBN

978-605-2389-68-3

Editör

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

439

Boyutlar

13×19,5 cm

Kâğıt

70 gr. Enso

Kapak

300 gr. Mat Kuşe

Author Picture

Colin Wilson

26 Haziran 1931’de Leicester’da işçi sınıfından bir aileye doğan Colin Henry Wilson on altı yaşındayken okulu bırakır. Bilimden felsefeye, edebiyattan tarihe geniş bir okuma yelpazesiyle kendi kendini yetiştiren Wilson’ın ilk ve en önemli kitabı Yabancı Mayıs 1956’da yayımlanır. Dönemin asi genç imajı İngiltere’de “Angry Young Men”, Amerika’da Beat Kuşağı’yla perçinlenirken, Wilson da genç yaşındaki muhalif çıkışıyla kendisini bu akımların ortasında bulur. Fakat Wilson bu gibi gençlik hareketlerinin toplumsal muhalefet yaklaşımının muğlak ve yeni çözümlerden yoksun olduğunu düşünür. Yabancı’daki problemleri genişlettiği ikinci kitabı Religion and the Rebel (Din ve Başkaldırı) 1957’de yayımlanır yayımlanmaz, Yabancı kitabıyla kendisini yere göğe sığdıramayıp dâhi ilan eden eleştirmenlerin ve basının hışmına uğrar. Çalışmalarına odaklanmak için İngiltere’nin güneyinde küçük bir balıkçı köyü olan Gorran Haven’da inzivaya çekilir. Yarım yüzyıldan fazla bir süredir aralıksız basılmaya devam eden Yabancı’nın ardından 2013 yılında seksen iki yaşında ölümüne dek sakin bir aile hayatı yaşar. Albert Camus, T.S. Eliot ve Abraham Maslow gibi entelektüellerle yakınlık kursa da kültürel, politik ya da akademik hiçbir cenahın içinde yer almaz. Felsefi, edebi, tarihsel ve psikolojik incelemeleriyle varoluşçuluğun ve modern düşüncenin karamsarlığının ötesinde hayatı olumlayan “yeni varoluşçuluk” felsefesini geliştirmeye çalışan Wilson’ın belli başlı eserleri şunlardır: Yabancı (1956), Religion and the Rebel (1957) The Age of Defeat (1959), Ritual in the Dark (1960), The Strength to Dream (1962), Origins of the Sexual Impulse (1963), Necessary Doubt (1964), Beyond the Outsider (1965), Introduction to the New Existentialism (1966), The Occult: A History (1971), A Criminal History of Mankind (1984), Ölüm Sonrası (1985), Uyumsuzlar: Dehanın Cinsel Sapkınlıkları (1988), Kayıp Miras Atlantis (1996), Dreaming to Some Purpose (2004), Collected Essays on Philosophers (2016).

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.