Notos 76 – Georges Perec

25,00

ÇAĞLA DİYALOG İÇİNDE

  • Zadie Smith: “İyimserlik ve Umutsuzluk Üstüne”
  • Romancının Lügati: Byatt, Cixous, Keret, Mendelsohn, Stamm, Lethem, El Asvani
  • Georges Perec: “Yapmaya Çalıştıklarım Üstüne Notlar”

Georges Perec çağının bütün edebi türlerini ve imkânlarını kat ederek oluşturduğu eserleriyle 20. yüzyılın eşsiz yazarlarından biri. Hiçbir eseri birbirine benzemiyor ama her biri de ötekilerle diyalog içinde. Perec bu devasa külliyatı dört başlık altında topluyor: sosyolojik, otobiyografik, oyuncu, romansal. Bu dört kategorideki hemen hemen bütün eserlerini özenli çevirilerle Türkçede okuyabilmemiz de anlamlı.

E-kitap: D&RidefixKoboCalibroGoogle Books

  
Stok kodu: 9771307118002-76 Kategoriler: ,

ÇAĞLA DİYALOG İÇİNDE

  • Zadie Smith: “İyimserlik ve Umutsuzluk Üstüne”
  • Romancının Lügati: Byatt, Cixous, Keret, Mendelsohn, Stamm, Lethem, El Asvani
  • Georges Perec: “Yapmaya Çalıştıklarım Üstüne Notlar”

Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Fransız yazar Georges Perec’e yöneliyor. Georges Perec çağının bütün edebi türlerini ve imkânlarını kat ederek oluşturduğu eserleriyle 20. yüzyılın eşsiz yazarlarından biri. Hiçbir eseri birbirine benzemiyor ama her biri de ötekilerle diyalog içinde. Perec bu devasa külliyatı dört başlık altında topluyor: sosyolojik, otobiyografik, oyuncu, romansal. Bu dört kategorideki hemen hemen bütün eserlerini özenli çevirilerle Türkçede okuyabilmemiz de anlamlı. Çünkü Perec’in önemli bir etkisi de oldu Türkçe edebiyatta, getirdiği biçimsel yeniliklerle ve dil üzerine düşündürdükleriyle. Notos da hazırladığı bu dosyayla çağla hâlâ diyalog içinde olan Perec edebiyatının envanterini çıkarmaya çalıştı. Dosyada Harry Mathews, Armağan Ekici, Enis Batur, Cem İleri ve Selahattin Özpalabıyıklar’ın yazıları, Ayberk Erkay’ın bir kolajı ve Seda Mit’in bir deseni yer alıyor.

Notos’un bu sayısında Georges Perec ile yazarlık kariyerinin başı, ortası ve sonunda yapılan üç önemli söyleşi yer alıyor. Notos’un ikinci söyleşisi yarım asırlık edebiyat ve çeviri tecrübesini, edebiyat duyarlılığını, metne ve dile dair notlarını çevirgen üslubuyla yeni kitabı Bir “Çevirgen”in Notları’nda buluşturan Celâl Üster’le.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Rita Ender okunmazsa olmaz gördüğü kitapları; Banu Özyürek de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Onur Çalı ve Fulya Kılınçarslan kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Leonora Carrington, Can Çalıcı, Remzi Karabulut, Oğuz Tecimen, Nurhan Şahinkaya, Mehmet Kavuk, Alphan Akgül, Suna Dirikan, Ceren Tan, Cihan Çakan, Yakup Yılmaz, Eser Kuru, Atakan Boran, İlay Bilgili.

Yayın Dönemi

Haziran-Temmuz 2019

Baskı tarihi

Haziran 2019

ISSN

1307-1182

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

144

Boyutlar

19,5×27 cm

Kâğıt

90 gr. Mat Kuşe

Kapak

200 gr. Mat Kuşe, Amerikan cilt

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.