Notos 67 – Edebiyat Toplumu Nasıl Bilir?

40,00

EDEBİYATIMIZDA ROMAN-TOPLUM İLİŞKİSİ

Bu Sayıyı Cem Akaş hazırladı.

  • Burhan Sönmez: “Zamana ve güzelliğe inanıyorum.”
  • Valeria Luiselli: “Kitaplarım başka kitaplar üstüne düşünme makineleri.”
  • Roland Barthes: Söyleşi İndirimli Makaledir
  • Roberto Calasso: Yayıncılık Sanatı

Notos, her yıl bir sayısını bir yazarımıza teslim ediyor ve onun editörlüğünü koşulsuz kabul ediyor. Bu yılki konuk editör Cem Akaş. Cem Akaş kendi konusunun başlığını Edebiyat toplumu nasıl bilir? olarak belirledi.

E-kitap: CalibroGoogle Books
Sesli kitap: Storytel

  
Stok kodu: 9771307118002-67 Kategoriler: , ,

EDEBİYATIMIZDA ROMAN-TOPLUM İLİŞKİSİ

  • Burhan Sönmez: “Zamana ve güzelliğe inanıyorum.”
  • Valeria Luiselli: “Kitaplarım başka kitaplar üstüne düşünme makineleri.”
  • Roland Barthes: Söyleşi İndirimli Makaledir
  • Roberto Calasso: Yayıncılık Sanatı

Notos, her yıl bir sayısını bir yazarımıza teslim ediyor ve onun editörlüğünü koşulsuz kabul ediyor. Bu yılki konuk editör Cem Akaş. Cem Akaş kendi konusunun başlığını Edebiyat toplumu nasıl bilir? olarak belirledi. Bu konuda yazmasını istediği yazarları seçtikten sonra yazışmaları yaptı ve kapsamlı bir dosya hazırlandı. Cem Akaş sunuş yazısında bu sayının dosya konusunun iki sorudan ortaya çıktığını belirtiyor: “Roman toplumsal bilgi kaynağı olarak nasıl ele alınabilir, roman toplumsal kuram kurmak için nasıl kullanılabilir? Başka bir deyişle edebiyatın bir yandan ampirik olarak toplumla ilgili sözünün ne olabileceğini, öbür yandan da normatif ve analitik olarak toplum yapısıyla ilgili ne gibi önermelerde bulunabileceğini merak etmek üzerine kurulu bir dosya bu.” Edebiyat toplumu nasıl bilir? dosyasına Zeki Coşkun, Zeynep Uysal, Melike Uzun, Engin Kılıç, Fatma Barbarosoğlu ve Süreyyya Evren yazılarıyla katkıda bulunuyor.

Notos’un bu sayısında üç romanıyla okurlardan büyük ilgi gören Burhan Sönmez ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. İkinci söyleşiyse Meksikalı yazar Valeria Luiselli ile.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Ercan Kesal okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları; B. Nihan Eren de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Ömer Arslan, Seyit Soydan ve Ayhan Gören kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Fleur Jaeggy, Lucia Berlin, İlhan Durusel, Şenay Eroğlu Aksoy, Zafer Doruk, Öznur Yalgın, Oğuz Tecimen, Ayşen Işık, Yalçın Tecimer, Ebru Özlem Yılmaz.

Yayın Dönemi

Aralık 2017-Ocak 2018

Baskı tarihi

Aralık 2017

ISSN

1307-1182

Kapak tasarımı

Sayfa sayısı

144

Boyutlar

19,5×27 cm

Kâğıt

90 gr. Mat Kuşe

Kapak

200 gr. Mat Kuşe, Amerikan cilt

Güncelleniyor…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.