Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler kapakYuri Herrera

Meksikalı yazar Yuri Herrera, Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler’de kadın kahramanı Makina’nın, kardeşini bulmak için Gabacho topraklarına geçiş macerasını anlatıyor. Ucunda hayal kırıklığı, başkalaşım ve ölüm tehlikesi olan bu yolculukta Makina’nın dört patrondan da yardım alması şart. Evine dönebilmek için kardeşinin izini sürmek ve bu maço erkekler dünyasında hayatta kalmayı başarmak zorunda.

Herrera’nın Dante’nin İlahi Komedya’sına benzetilen üç romanından ikincisi Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler, cehennemin dokuz aşamasını anlatan Aztek mitlerinden izlerle ilerliyor. Kimliğinden sıyrılmak için ölüm şart mıdır, öteki kimdir, dil nasıl biçimlenir… Makina’nın kılavuzluğunda arada kalmışlığın ve çok kültürlülüğün özüne dair çok katmanlı bir yolculuğa atılıyoruz.

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler Meksika ile Amerika arasındaki göçlere, yeraltı dünyasının tekinsiz işleyişine yakından bakmamızı sağlıyor. Bedenlerin Göçü gibi sessizliklerle örülü, hem siyasi hem fantastik hem de distopik bir anlatı.

Notos Edebiyat – Roman • 102 sayfa • İspanyolcadan çeviren Bülent Kale • Kapak tasarımı Tarık Kirpi
13*19,5 cm • Haziran 2019 • 17 TL • ISBN 978-605-7643-06-3

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız.

« Önizleme »

Kitap hakkında çıkan yazılar
Adalet Çavdar, “Öte Tarafa Geçmenin Hikâyesi…”, Kitapsever, 11 Temmuz 2019
Erdinç Akkoyunlu, “Yuri Herrera ile Dünyanın Sonu İçin”, Oggito, 8 Temmuz 2019

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: BabilidefixD&RKitapyurduPandora
E-kitap: D&RidefixCalibroGoogle Books
Sesli kitap: Storytel

« Bütün kitapları incelemek için tıklayın »