Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

 

 

Notos Kitap Yayınevi, bir takımada. Bizim anayurdumuz. Bir dizi adadan oluşuyor. Takımadanın sekiz yıllık bir tarihi var. Şimdi sekizinci yıl içindeyiz. En büyük iki adanın, kitap yayıncılığı yaptığımız Notos Kitap’ın ve dergimiz Notos’un keşfedildiği günlerden sonra, dilden dile kayıp sayılagelmiş adalar sanki ansızın suyun üstüne çıktı; görenler gitgide belirginleşen adaları merakla izledi.

Notos Kitap Yayınevi, kitap ve dergi yayıncılığını bilinen örneklerinden daha yüksek düzeye taşımak; kısıtlı olanaklar içinde bile yayıncılığın yüksek nitelikli amaçlarına uygun örnekler ortaya koymak; öteki büyük yayınevleriyle rekabet etmek yerine butik yayıncılığın denenmemiş bir örneğini yaratmak; kitabı, sağlam içeriği yanı sıra bir estetik yaratım ürünü olarak görmek ve göstermek; yayıncılığı yalnızca kitap ve dergi yayımlamakla sınırlı görmeyip öteki pek çok bileşenle bütüncül bir proje olarak yaratmak; yayıncılık dünyasının doğru dürüst bir sektör olarak kendini oluşturması için üstüne düşen görevleri yapmak, bunun için savaşım vermek, deneyimlerini saydam biçimde paylaşmak; genç yayıncılar yetiştirmek; gizli ya da açık korsan yayıncılığa karşı her gördüğü yerde tavır almak; her anlamda ve alanda örnek bir yayınevi olmak için kuruldu.

Notos Kitap Yayınevi, kendi olanaklarıyla kendini var etmeye çalışan bir yayınevi. Ama küllerinden de doğmuyor. Altı yıl içinde her zaman bağımsız, sivil, dik duruşunu korumaya, kendini butik bir yayınevi olarak tasarlamaya çalıştı.

Kuruluş günü: 1 Ekim 2006

Kurumsal renkleri: mavi-sarı

Bayrağı: Üç  renkli (mavi, sarı, beyaz) klasik bayrağın ortasında daire içindeki rüzgâr gülünden renkli amblemi yer alır. Mavi, Ege ve Akdeniz’i; Sarı, Güneş’i; Beyaz, aydınlığı simgeler; amblemin çemberi içindeki Kırmızı da hayatı.

~

Semih Gümüş, Yayın Yönetmeni

1956’da Ankara’da doğdu. 1971’de Ankara Fen Lisesi’ne girdi, 1981’de AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk yazısı aynı yıl Yazko Edebiyat dergisinde yayımlandı. 1981-1985 yılları arasında Yarın dergisinin, 1995-2005 yılları arasında AdamÖykü dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Pek çok derginin kuruluşunda, yönetiminde yer aldı. 2006 Aralık ayında yayınevimizin ve Notos’un yayın yönetmenliğini üstlendi. Eleştiri ve deneme kitaplarının yanı sıra, öykü antolojileri hazırladı.

Dilek Emir, Genel Koordinatör

1974’te İzmit’te doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdi. Sekiz yıl fon yönetimi alanında çalıştı. Tek Kişilik Kahvaltı adında öykü kitabı Notos Kitap’ta yayımlandı. Yayınevinde Mart 2012’den bu yana Genel Koordinatör olarak görev yapıyor.

Tuğba Eriş, Yayın Koordinatorü

1983’te İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi. İlk yazısı Notos’ta yayımlandı. Kasım 2007’den bu yana Notos Kitap’ta, kitapların yayına hazırlık sürecinden sorumlu editör, Notos’un yayın koordinatörü olarak çalışıyor.

Tila Sadeki, Editör

1989’da İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğrenim gördü. 2014’ten bu yana Notos Kitap’ta. Çeviri kitapların redaksiyonuyla, baskıya ve elektronik yayına hazırlık süreçleriyle ilgileniyor.

Duygu Şentuna, Grafik ve Sosyal Medya

1995’te Edirne’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu.

Hüseyin Gün, Satış-Pazarlama Sorumlusu

1986 Gaziantep doğumlu. Dumlupınar Üniversitesi Tarih mezunu.