Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Sanatçının Mektupları

Sanatçının Mektupları kapakJames Joyce

Büyük bir yaratıcının mektupları

Bu kudretliliğe, bu büyük tour joué’ye, çevrilen bir dümene ve tamamlanan bir büyük tura gülerken işitilebilen bir James Joyce vardır. Ulysses’in dümenlerinden ve turlarından, hilelerinden, kurnazlıklarından ve geri dönüşünden, her şeyden geri döndüğünde tamamladığı büyük turundan söz ediyorum.

– Jacques Derrida

“Yapmaya çalıştığım şey ile kilisedeki ayin arasında bir benzerlik yok mu sence de? Ben de gündelik hayatın ekmeğini, kalıcı sanat değeri olan bir şeye dönüştürerek insanlara bir tür zihinsel zevk ya da manevi haz vermeye çalışıyorum,” der Joyce, kardeşi Stanislaus’a. Sanatına kutsal bir misyon yükleyen Joyce, hayata uhrevi değil, dünyevi bir büyü verme çabasındadır. Joyce’ta gündelik olanla sanatsal olan, birbirini dışlayan bir çelişki olarak değil, birbirini besleyen bir ilişki olarak durur. İşte Joyce’un gündelik hayatına ışık tutan bu mektuplarda, yalnızca sanatının arkasında yatan özel hayatını değil, aynı zamanda sanatının kendisini okuruz.

Notos Klasik Kitaplar – Mektup • İngilizceden çeviren Kudret Emiroğlu • Kapak tasarımı Emre Senan
209 s. • 13*19,5 cm • Haziran 2015 • 18 TL • ISBN 978-605-9851-23-7
E-kitap (epub) 7,20 TL • e-ISBN 978-605-9851-49-7

Kitap hakkında çıkan yazılar
Atilla Birkiye, K24, 8 Ekim 2015
Özlem Akıncı, “Dublin beni hasta ediyor”, Radikal Kitap, 17 Temmuz 2015

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: Babil, idefix, D&R, Kitapyurdu, Pandora
E-kitap: Calibro, idefix, D&R
Sesli kitap: Seslenen Kitap (Seslendiren Mazlum Kiper)

« Bütün kitapları incelemek için tıklayın »