Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Antropontoloji ya da İnsan-Varlıkbilgisi

Antropontoloji ya da İnsan-VarlıkbilgisiBetül Çotuksöken

Felsefe yapısı gereği antropontolojiktir; felsefe ancak insan varoluşuyla “kendisi” olmaktadır.

“Felsefenin Gör Dediği” ana başlığı altında yayımlanan Antropontoloji ya da İnsan-Varlıkbilgisi çerçevesinde, insan ile felsefe arasındaki “arada olma” ortak paydasından yola çıkılarak, felsefenin doğasıyla insanın doğası arasında ya da insanın doğasıyla felsefenin doğası arasında bağ kuruluyor ve felsefenin varolana yönelttiği keskin bakışın sonucunda görülenlerin neler olduğu ortaya konuyor. Felsefe keskin bakışını her şeyden önce kendine yöneltiyor; bu bağlamdaki yönelmenin sonucunda arada olanın, aynı zamanda da doğası kendisi gibi olana, arada olana yönelen bir bilme etkinliği olduğu anlaşılıyor. Bu çalışmanın ana savı, arada olan bir etkinlik olarak felsefenin temel disiplininin antropontoloji, insan-varlıkbilgisi ya da insan-ontolojisi olduğudur.

Betül Çotuksöken önceki çalışmalarında sürekli yöneldiği dışdünya-düşünme-dil ve insan-dünya-bilgi ilişkilerini bu kez antropontolojik yaklaşımla ele alıyor.

Notos Kuram – Felsefe • Kapak tasarımı Selin Tahtakılıç
232 s. • 13*19,5 cm • Mayıs 2018 • 24 TL • ISBN 978-605-2389-49-2

« Önizleme »

Kitap hakkında çıkan yazılar
Ali Bulunmaz, “Betül Çotuksöken’den ‘Antropontoloji ya da İnsan-Varlıkbilgisi'”, Cumhuriyet Kitap Eki, 26 Haziran 2018

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: Babil, idefix, D&R, Kitapyurdu, Pandora
E-kitap: Calibro, Google Books

« Bütün kitapları incelemek için tıklayın »