Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Soru Kitapçığı

BelgelerimAlejandro Zambra

“Akademik Yeterlilik Sınavı’na girmek için önümüzde yıllar vardı ama öğretmenlerin büyük kısmı ta o zamandan bizi çoktan seçmeli sorulara alıştırmaya çalışıyordu. Yazmaya gerek yoktu, fikir belirtmeye gerek yoktu, herhangi bir şey, kendine ait bir fikir geliştirmeye hiç gerek yoktu: Sadece oyunu oynamak ve tuzağı tahmin etmek yetiyordu.”

Yeni kuşak Latin Amerikalı yazarların en önemlilerinden görülen Şilili Alejandro Zambra, Soru Kitapçığı’nda üniversiteye giriş sınavı ile kurmacayı harmanlayarak türler ötesi bir anlatı yaratıyor. Yazarla okurun birlikte soru sorduğu, birlikte yanıt aradığı ortaklaşa bir anlatı bu. Ayrıksı duran sözcükleri bulmaktan boşluk doldurmaya, anlam bütünlüğünü sağlamaktan okuduğunu anlama alıştırmalarına dek çoktan seçmeli doksan sorunun yer aldığı Soru Kitapçığı’nda her şık hayata dair belirleyici birer seçime dönüşüyor. Öğretmek yerine idman yaptırmaya dayalı eğitim sistemini, diktatörlük altında şekillenen hayatları, aile bağlarını sorguluyor, bazen yanıtsız kalıyor, bazen de şıkların ardında daha büyük gerçekleri keşfediyoruz.

Bonzai, Eve Dönmenin Yolları gibi romanlarıyla dikkat çeken Alejandro Zambra soruların incelikli çerçevesinde hikâye anlatıcılığını tüm ihtişamıyla konuşturmayı başarıyor.

Notos Edebiyat – Anlatı • İspanyolcadan çeviren Çiğdem Öztürk • Kapak tasarımı Tane Mavitan
151 s. • 13*19,5 cm • Mayıs 2018 • 18 TL • ISBN 978-605-2389-44-7

 

“Cümle Tamamlama” adlı bölümü okumak için tıklayın.

« Önizleme »

Kitap hakkında çıkan yazılar
• Çiğdem Öztürk, “Alejandro Zambra: ‘Yazmak daima bir özeleştiridir.’ (Söyleşi)”, Oggito, 16 Aralık 2015.
Çev. Neziha Çalıştırır, “Alejandro Zambra: ‘İmge her şeydir.’ (Söyleşi)”, Oggito, 23 Ağustos 2017
Pınar Üretmen, “Soru Kitapçığı’nı Okuma Kılavuzu”, Oggito, 8 Temmuz 2018
• 
Kadriye Aydın, “Soru kitapçığı tadında öyküler”, Agos, 18 Aralık 2018

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: Babil, idefix, D&R, Kitapyurdu, Pandora
E-kitap: idefix, D&R

« Bütün kitapları incelemek için tıklayın »