Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Notos 45

NOTOS 45KSait Faik

Edebiyatımızın büyük dönüştürücüsü

• Necati Tosuner: “Sarsıcı olmak içtenliğe dayanmalı.”
• Mario Bellatin: “Yıllarca bana ait bir yazı yöntemi yaratmaya çalıştım.”
• Enis Batur: “Kırık”
• Flannery O’Connor: “Kısa Öykü Yazmak”

Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Sait Faik’e yöneliyor. Ölümünden hemen önceki yıl, “Öldükten bir on yıl sonra okunur muyum acaba,” diye soruyordu Sait Faik. Bugün kitaplarının yüz binlerce satılıp okunduğunu görseydi, ne düşünürdü. Çağdaş Türk edebiyatında düzyazıyı değiştiren büyük bir usta ve benzersiz bir yaratıcı olan Sait Faik’ten sonra öykü ya da roman başka yazılmaya başladı. Her zaman kapsamlı biçimde ve yeniden değerlendirilmeyi hak eden Sait Faik’i değişik bakış açılarıyla, farklı bir belge toplamıyla incelediği bir bölüm hazırlamaya çalıştı Notos. Sait Faik okumalarına katkıda bulunmak için hazırlanan dosyada Murat Gülsoy, Behçet Çelik, Faruk Duman, Haydar Ergülen, Ahmet Büke, Oylum Yılmaz, Fethi Naci ve Ara Güler’in yazıları yer alıyor. Sait Faik dosyası Seda Mit’in resimleri ve Turgut Çeviker’in değerli arşivinden çıkan fotoğraflarla bir arşiv niteliğinde tamamlanıyor.

Notos’un bu sayısında Necati Tosuner ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Necati Tosuner, 1960’larda yazmaya başlayan öykücü kuşağının ilk akla gelen adlarından. O kuşak, öykücülüğümüzü taçlandıran kuşaklardandı. Necati Tosuner de hem dergilerde yayımladığı öykülerle, hem de art arda gelen kitaplarıyla öne çıktı. Verimli ve titizdi. Gerçek bir Türkçe tutkunu ve ustası olan Necati Tosuner ile üçlemesinin son romanı Korkağın Türküsü’nden çıkarak yapılan söyleşi, edebiyatımızın geçmişi ve bugünü üstüne de ilgi çekici notlar düşüyor.

Notos’un bu sayısının ikinci söyleşisi de Mario Bellatin ile, Türkçede yayımlanan üçüncü romanı Kahraman Köpekler üzerine.

Notos’un sürekli yazarlarından Enis Batur “Kırık” ile yazılarını sürdürüyor. Gregory Jusdanis “Kavafis Yüzyılı”nda, doğumunun 150., ölümünün 80. yıldönümü nedeniyle İskenderiyeli Yunan şair Konstantinos Kavafis’i inceliyor.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Bahri Vardarlılar okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları; Gamze Güller de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Notos Nisan-Mayıs 2014, 45 • 12 TL • 19,5*27cm 144 sayfa 90 gr birinci hamur kâğıda basılı

« İçindekiler »

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: GittiGidiyor, n11
E-dergi: Calibro

« Bütün dergileri incelemek için tıklayın »