Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Notos 36

Ütopya ve Distopya

Turgut Çeviker: “Kitaplarımla birlikte yaşıyorum.”

Küçük İskender, Şiir Okumak Üstüne Kısa Bir Cinayet

Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, edebiyatın bütün türlerine ve biçimlerine uzanmaya, bugüne dek yeterince el atılmamış, irdelenmemiş konuları özellikle öne çıkarmaya çalışıyor. Ütopya ve Distopya da bunlardan biri. Hayatı olduğu gibi kabul etmeyenlerin gelecek tasarımı olarak ortaya çıkan Ütopya ile gelecek tasarımlarının ümitsiz sonuçları olarak Distopya… Son zamanlarda en çok okunan türler arasında olan Ütopya ve Distopya için aydınlatıcı, yararlı, anlamaya çalışanlara yol gösterici, kalıcı bir dosya Notos’un Ekim-Kasım sayısında. Ütopya ve Distopya dosyasında Cem Akaş, Erika Gottlieb, M. Keith Booker, Margaret Atwood, Süreyyya Evren, Murat Gülsoy, Ömer Ayhan yazılarının yanında, bir de “Ütopya ve Distopya Kitapları Listesi” yer alıyor.

Notos’un bu sayısının söyleşisi karikatür tarihçisi, arşivci ve koleksiyoncu Turgut Çeviker ile. Tek başına, üniversitelerin yapamadıklarını yapan, gerçek bir kültür emekçisi olan Turgut Çeviker ile karikatür tarihinden müthiş kitap ve dergi koleksiyonuna, ülkenin kültür ve sanat hayatından yeni projesi Kitap Müzesi Vakfı’na birçok şey konuşuluyor.

Şiir kitapçılara giremiyor, yayıncıların gönlünü çelemiyor, okunmuyor gibi rivayetlerin olduğu edebiyat ortamında, küçük İskender, “Bir ülkenin şairleri, o ülkenin insanından yabancı turist muamelesi görürse yazıktır; yabanileşme hızlanır. Diplerde tetikte bekleyen ilkelleşme şımarma fırsatı yakalar,” diyor. Şiir Okumak Üstüne Kısa Bir Cinayet debu sese kulak vermek için.

Yeni kuşağın önde gelen yazarlarından olan Behçet Çelik, kendi yazarlık deneyimini oluşturan ve okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları, nedenleriyle birlikte Notos’a anlattı.

Vladimir Nabokov’un “Breitensträter-Paolino” adlı öyküsü Türkçe olarak ilk kez Notos’un Ekim-Kasım sayısında yer alıyor. 1925 yılında Litvanya göçmen dergisi Slovo’da yayımlanan bu öykü, Alman boksör Hans Breitensträter ile Basklı boksör Paolino Uzcudun arasındaki maç üstüne, belki de daha çok “oyun”un ve sporun insan yaşamındaki yeri üstüne.

Notos Ekim-Kasım 2012, 36 • 10 TL • 19,5*27cm 144 sayfa 90 gr birinci hamur kâğıda basılı

« İçindekiler »

 
Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: GittiGidiyor, n11
E-dergi: Calibro (pdf)

« Bütün dergileri incelemek için tıklayın »