Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Notos 25

William Faulkner

Yaratıcılığın doruğu

Ahmet Ümit: “Edebiyatın asıl amacı insan ruhunu anlamaktır.”

Birsen Tezer: “Üretebildiğimiz sürece yaşamayı da becerebiliriz.”

Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, Aralık-Ocak, 25. Sayısında kapak konusunu William Faulkner’a ayırdı. Amerikan edebiyatının en büyük yaratıcılarından ve dünya edebiyatının her zaman dorukları arasında görülen William Faulkner için derginin hazırladığı kapsamlı dosyada, Jean-Paul Sartre, Javier Marias, Dayton Kohler, Alexander Marshall, Necla Aytür, Ümit Hasan Usta, Deniz Gündoğan ve Cengiz Akın’ın yazıları yer alıyor.

Notos’un bu sayısında, İstanbul Hatırası adlı yeni romanıyla dikkatleri üstünde toplayan Ahmet Ümit ile yapılmış bir söyleşi de var. İstanbul Hatırası’nı, romanın yazılma sürecini ve edebiyatın kendi ilgi alanındaki sorunlarını anlatan Ahmet Ümit, “Edebiyatın asıl amacı insan ruhunu anlamaktır,” diyor.

Derginin ikinci söyleşisi de, “Üretebildiğimiz sürece yaşamayı da becerebiliriz,” diyen, caz şarkıcısı Birsen Tezer ile yapılmış.

Notos Aralık 2010-Ocak 2011, 25 • 9 TL • 19,5*27cm 144 sayfa 90 gr birinci hamur kâğıda basılı

« İçindekiler »

 

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: GittiGidiyor, n11
E-dergi: Calibro

« Bütün dergileri incelemek için tıklayın »