Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Notos 21

Hayvan Hakları, Hayvanlar İçin Hukuk

İnsanların Hayvanlara Ettikleri

Faruk Duman: “Çünkü anlatacak hikâye kalmamış.”

Enis Batur, “Ağaç”

Murathan Mungan, Kâğıt Gemiler

Louis-Ferdinand Céline: “Değer taşıyan tek hikâye bedelini ödediğinizdir.”

Notos bu sayısındaki kapak konusuyla ilk kez edebiyatın bu denli dışına çıkıyor.  Hayvanların kötü davranışlara uğradığı ve hayvan katliamlarının yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yalnızca ABD’de, yemek için yılda 10 milyar hayvan öldürülüyor. Fokların yüzde 42’sinin derisi canlı canlı yüzülüyor. Mezbahalarda endüstriyel katliam yaşanıyor. Notos’un “Sunuş” yazısında, hayvan hakları savunuculuğunun niteliğini yükseltmek, kendince bir katkıda bulunmak için bu dosyanın hazırlandığı belirtiliyor.

Hayvan Hakları Federasyonu başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, Yedikule hayvan barınağı gönüllülerinden Tolga Öztorun ve Ömer Madra ile yapılan söyleşilerin yanı sıra, veteriner hekim İsmet Çolakel, Cem Dizdar ve Steven Best’in yazıları yer alıyor. Faruk Duman, A. Ömer Türkeş ve Umut Y. Karaoğlu’nun yazıları da konuya edebiyat ekseninden bakıyor. Topluluk halinde yaşayan böcekler, karıncalar konusunda uzman Bert Hölldobler ile yapılan söyleşi ile Alice Walker ile yapılan, et yemeyi niçin bıraktığına ilişkin söyleşi de dosya kapsamında yer alıyor.

Buket Uzuner “Kadın ve Mekân” başlıklı yazısında Adalet Ağaoğlu’nun Ölmeye Yatmak, Buket Uzuner’in Balık İzlerinin Sesi ve Aslı Erdoğan’ın Kırmızı Pelerinli Kent romanlarını mekânları bağlamında ele alıyor.

Notos’un bu sayısında, son romanı İncir Tarihi üstüne Faruk Duman ile ayrıksı Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline ile yapılmış iki söyleşi var.

 

Satın alabileceğiniz yerler
Basılı: GittiGidiyor, n11
E-dergi: Babil (pdf), idefix (pdf), D&R (pdf)

« Bütün dergileri incelemek için tıklayın »