Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Mary Wollstonecraft Shelley

Mary Shelley

30 Ağustos 1797’de Londra’da doğdu. Babası anarşist yazar William Godwin, annesi tanınmış kadın hakları savunucusu Mary Wollstonecraft’tı. Annesi doğum komplikasyonları nedeniyle Mary’nin doğumundan kısa süre sonra öldü. Mary daha sonra tekrar evlenen babası tarafından büyütüldü.

Mary Shelley’nin çocukluğu kitaplar ve yazarlar arasında geçti. Babasını sık sık ziyaret eden, o sırada evli olan romantik şair Percy Bysshe Shelley’ye âşık oldu. Babasının itirazlarına karşın on altı yaşında Shelley ile Fransa’ya kaçtı. Çift, Shelley’nin eşinin ölümünden sonra evlendi.

Shelley’ler bol bol seyahat ediyor, okuyor, oluşturdukları edebi çevre içinde derin sohbetlere dalıyordu. Yazarın en ünlü eseri Frankenstein’ın temeli de Byron ve Polidori’nin çifte eşlik ettiği böyle bir ortamda atıldı. 1818’de anonim olarak yayımlanan ilk romanı Frankenstein kısa sürede ün kazandı. Mary genç yaşta dört çocuk dünyaya getirdi, ancak bunlardan sadece biri hayatta kaldı. P.B. Shelley 1822’de Spezia Körfezi’nde boğuldu. Mary hayatını yazmaya, P.B. Shelley’nin daha önce yayımlanmamış şiirlerini düzenlemeye ve oğluyla birlikte seyahat etmeye adadı.

Romanlar dışında çeşitli öyküler, oyunlar, makaleler, biyografiler ve gezi kitapları da yazdı. 1 Şubat 1851’de Londra’da öldü, ailesinin yanına, Bournemouth’a gömüldü.

 

Notos Kitap’tan çıkmış kitapları:
Frankenstein

« Bütün Yazarlar »