Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

James Joyce

James Joyce

Tam adı James Augustine Aloysius Joyce. 2 Şubat 1882’de Dublin’de doğdu. Bir Cizvit okulu olan Clongowes Wood College ve ardından Belvedere College’da öğrenim gördü. 1902’de University College Dublin’in sanat bölümünden mezun oldu. 1904 yılında, İrlanda toplumunda karşılaştığı sosyal ve siyasal baskılar nedeniyle İrlanda’yı terk etti.

Yaşamının farklı dönemlerinde Fransa, Avusturya ve İtalya’da bulundu. Şiirlerinden oluşan ilk kitabı Oda Müziği 1907 yılında Londra’da yayımlandı. Joyce’un yaşamında önemli bir yeri olan 1914 yılında ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, The Egoist dergisinde tefrika edildi. Ardından aynı yıl 1904’ten beri üstünde çalıştığı öykülerinin toplamından oluşan Dublinliler yayımlandı. 1918’de Sürgünler adlı oyunu İngiltere ve Amerika’da yayımlandı.

James Joyce’un, kimilerince tüm zamanların en iyi kitabı olarak görülen başyapıtı Ulysses 1922 yılında Paris’te okurla buluştuğunda modernist edebiyata getirdiği yeni anlatım teknikleriyle çok konuşuldu ve tartışıldı. Dublin’de geçen yirmi dört saati anlatan ve Homeros’un Odysseia’sı üstüne kurulan Ulysses anlaşılması zor bir roman olarak anılsa da kısa zamanda bütün dünyada ün kazandı.

Elli dokuz yaşında, 13 Ocak 1941’de Zürih’te öldü.

1939 yılında yayımlanan son kitabı Finnegans Wake Türkçeye çevrilmemiş tek kitabı.

 

Notos Kitap’tan çıkmış kitapları:
Sanatçının Mektupları

« Bütün Yazarlar »