Notos Notos Kitap

"Romancı, kurmaca ortamı aracılığıyla aklı sınar. Kurmaca, dünyanın yoksun olduğu, dünyanın unutmuş olduğu, elde etmeyi umduğu, belki de hiçbir zaman erişemeyeceği şeyi yaratır."   – Carlos Fuentes, Edebiyata Övgü

Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek

1949 yılında Avusturya’nın Steiermark kentinde doğdu. Viyana’da büyüdü. İlköğrenimini baskıcı bir rahibe okulunda aldı. Müzisyen olmasını isteyen annesinin beklentilerini karşılayabilmek amacıyla Viyana konservatuarına girdi ve piyano bölümünden mezun oldu. Viyana Üniversitesi’nde sanat tarihi ve tiyatro da okudu, ama anksiyete bozukluğu nedeniyle eğitimine son vermek zorunda kaldı. Bu dönemde bir yıl boyunca ailesinin evine kapanarak yazarlığını geliştirdi. Şiirlerinden oluşan ilk kitabı Lisas Schatten’ı 1967’de yayımladı. 1970’te yayımlanan ilk romanı Vir Sind Lockvögel Babyl büyük yankı uyandırınca öteki romanlarını yazacak cesareti buldu. 1998 yılında, Alman edebiyatının en büyük ödülü olan Georg Büchner Ödülü’nü kazanan Jelinek, 2004 yılında ise Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.
Başlıca eserleri: Michael (1972), Die Liebhaberinnen (1975, Sevda Kadınları), Die Ausgeperrten (1980), Der Klavierspielerin (1983), Lust (1989, Arzu), Die Kinder der Toten (1995), Gier (2000).

Notos Kitap’tan çıkmış kitapları:
Piyanist

« Bütün Yazarlar »